GOLF CLUB SEMILY

NECHTE SE VTÁHNOUT DO HISTORIE ČESKÉHO GOLFU...

POPRVÉ V SEMILECH...

... ANEB JAK SE NA HŘIŠTI POHYBOVAT (a nenadřít se)

Naše hřiště v meandru řeky Jizery má své kouzlo, je tu však i specifikum spočívající v křížení jamek. Zde je tedy několik praktických rad a informací, které je vhodné znát. Aneb jak se na hřišti pohybovat jako místní a jak se příliš nenadřít s holemi.

Úvod, přivítání, registrace – na úvod nic překvapivého, před vstupem do klubovny se registrujete v kanceláři, následně u baru. Co většinou hráče potěší - hru na semilském hřišti si rezervovat několik dní předem nemusíte. U nás na hřiště přijdete a hrajete. Kdyby před Vámi náhodou byly 1-2 flighty, dejte si jedno „malé“ a prostudujte tyto materiály, abyste se u nás neztratili.

Klubovna, zázemí, půjčovna, shop – vozík, vybavení, občerstvení, úschova, toalety a další jsou k dispozici, stačí se zeptat. Vlastní vozíky a hole, prosím, nechte v přístřešku vpravo před pergolou.

Rozehrání  - putting & chipping green je při pohledu od klubovny vlevo u lesa za sloupem, pod reklamním bannerem. Doporučujeme nekřižovat fairway, ale zvolit cestu podél lesa za greenem jamky Dlouhé. Projdete-li pod pergolou za klubovnu, naleznete síť a rohožku na rychlé rozehřátí. Kdo má více času, driving range je dostupný v nedaleké blízkosti (10-ti minutová procházka lesem či a 5-ti minutová jízda autem).

Start – Jednička – po ujištění, že se zprava na dráze 2. jamky (Dlouhé) nikdo neblíží, můžete směle vyrazit k prvnímu odpališti. Muži běžně nechávají hole pod dámským odpalištěm a vyráží maximálně s provizorním míčkem v kapse na svoje odpaliště ukryté vlevo v lese nad putting greenem. Pozor na hráče odpalující pátou neboli Komínovou jamku, jejíž fairway přecházíte. Před úvodním odpalem je též vhodné se ujistit, že je dopadová plocha volná a nepřichází po ní proti Vám hráči hrající Dlouhou.

Dlouhá – hole a vozíky pánové opět běžně nechávají u dámského odpaliště. Před odpalem je dobré se ujistit, že případní hráči na „mezičce“ hrající Jedničku či Festivalovou (8. jamku) vědí, že budete odpalovat. Pak si už můžete užít nejdelší jamku hřiště. Green už znáte, je to ten, co jste viděli hned po přejití mostu vlevo. Tip místních – pokud patříte mezi delší hráče, chcete útočit druhou ranou na green a ještě ho nevidíte, miřte na velký dub.

Havrdovka – přístupová cesta k této jamce vede přes les dozadu za green Dlouhé, kolem putting greenu dozadu. Málokterého místního hráče tam uvidíte jít s bagem, natož pak s vozíkem (pro který je cesta hůře sjízdná). Obyčejně je nechávají na kraji lesa vlevo za greenem Dlouhé (či dokonce u odpaliště Komínky) a na Havrdovku jim postačí dvě, tři hole, putter, náhradní míč a ručník. Případně košík na hříbky

Prcka – jste zpět z Havrdovky a kam dál? Je čas se pokochat výhledem z mostu a troufnout si překonat Jizeru. Bag/vozík v klidu nechte u odpaliště Komínky (5. jamky), vezměte jednu - dvě hole dle Vašich schopností odpálit cca 120-140m, náhradní míč a můžete vyrazit přes most – Vaše je odpaliště vpravo. Pokud jste trefili green či jste nedaleko, opět postačí jedna, dvě přihrávkové hole a putter, bag s ostatní výbavičkou na Vás opět počká u odpaliště Komínové.

Komínka – zde není co řešit, snad jen křížení s Dlouhou obnáší slušnost a domluvu s případnou skupinou přihrávající na green Dlouhé. Na golfu platí, že přednost mají hráči na vyšší jamce, ale zde je to trochu jinak. Hráči na odpališti Komínové většinou rádi počkají a pokochají se umem přihrávajících. Po odpálení a příchodu ke greenu místní ne náhodně nechávají bagy na pravé straně greenu – odtamtud totiž vede cesta dál. Tip místních – pokud se rozhodujete mezi dvěma holemi, zvolte radši kratší – za greenem je skála dolů. Je to sice označeno jako vodní překážka a vpravo vedle greenu je drop zóna, ale škoda míče a rány.

Rytinka – aneb výzva pro Vaše dovednosti. Pokud je na greenu volno, můžete směle začít. V případě zataženého úderu volejte mocné fóór – skupina před Vámi je v dotyčné zóně na odpališti další jamky. Pokud se Vám úder podařil a chcete si ulevit ve zvlněném terénu, vezměte hůl na přihrávku, putter, hůl na odpal na Dubovce a nechte svůj bag na kraji v lese u velkých dubů, za chvíli se k nim vrátíte. Především s vozíkem obnáší terén a kořenitá cesta k odpališti Dubovky trochu zručnosti.

Dubovka – zde Vás snad nemůže nic překvapit, možná jen obavy o trefení svého bagu, pokud jste si jej nechali příliš vystrčený do dráhy před zmiňovanými duby.

Festivalová – nejvíce scénickou jamku je třeba si zasloužit výstupem k jejímu odpališti – místní si to ulehčují tím, že nechají bagy na křižovatce pod kopcem, vezmou dřevo a s náhradním míčkem snáze dosáhnou kýženého vrcholu. Po vydýchání, až budete připraveni na hru, zkontrolujte dopadovou plochu. Pokud se dole někdo zrovna soustředí na úder, pokochejte se výhledem a až následně udeřte na traverzu, abyste tímto svérázným gongem upozornili hráče na spodní ploše, že je shora odpalováno. Na traverzu zabouchejte 2x (víme, že se to novým hráčům a dětem líbí, ale naproti Vám je nemocnice a my nechceme pacienty rušit více než je potřeba). Nevíte, kam hrát? Vidíte klubovnu? Vlevo od ní je Váš green chráněn několika břízami a bunkry. Fairway, na kterou byste se měli dostat, je mezi smrčky vlevo a břízami vpravo. Pro zajímavost – právě se nacházíte na bývalém skokanském můstku.

Jizerka – od greenu Festivalové vede cesta na odpaliště Jizerky podél klubovny opět přes most. Bag s holemi kromě jedné či dvou vyvolených si opět můžete opět nechat hned v prostoru mezi greenem a klubovnou, ovšem alespoň jeden náhradní míč bude rozumná volba (smrčky vlevo označují out). Však na kterém jiném hřišti taky překonáváte tak mocný říční tok? Po úspěšném překonání Jizery a návratu k holím vede cesta dolů doprava k vodě svážnou cestou. Místní si běžně opět berou několik holí plus putter a nechávají bag odpočívat u klubovny. Je slušností nechodit dolů kolem greenu Festivalové – to samé platí při návratu z Jizerky, buď do druhého kola či na občerstvení v klubovně. Zpět volte cestu podél smrků a dávejte pozor na případnou skupinu za Vámi právě odpalující přes Jizeru k Vám.

Hřiště, které jste právě obešli, je dílem společného nadšení skupiny zapálených golfistů a vzniklo v roce 1972. Do dneška doznalo mnoha změn – ale to hlavní, svoje kouzlo a kolorit, si však nese od samého začátku. Věříme, že se Vám hra u nás líbila a že výzvu v podobě křížení jamek jste hravě obešli vzájemnou tolerancí a opatrností. A nyní je čas dát si za odměnu jedno pěkně vychlazené, nemyslíte?

HEZKOU HRU!

Poznámky:

Trefili jste sloup nebo dráty – hrajete beztrestně znovu ze stejného místa.

„Mezička“ – ohyb země na fairway Jedničky, Dlouhé a Festivalky, kde většinou končí drivery dobrých hráčů. Pokud se zde nacházíte – vždy zkontrolujte, zda se někdo nenachází na odpališti Dlouhé (vzadu mezi skálou a Jizerou), Festivalky (nahoře na skokanském můstku) a na Jedničce.

„Ledvina“ – bunker nacházející se na fairwai Dlouhé a Jedničky

Hřiště a místní pravidla

NAŠI PARTNEŘI